وبلاگ


نوع برش لیزری مورد استفاده در صنعت خودرو چیست؟

نوع برش لیزری مورد استفاده در صنعت خودرو چیست؟

در صنعت خودروسازی، دو نوع اصلی از لیزرها استفاده می‌شوند: لیزر CO2 و لیزر فیبر. هر کدام از این تکنولوژی‌ها ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارند و برای فرآیندهای تولید خودرو از اهمیت بالایی برخوردارند.

5 مزیت استفاده از برش لیزری در صنعت خودرو

5 مزیت استفاده از برش لیزری در صنعت خودرو

این مقاله پنج مزیت استفاده از برش لیزری در صنعت خودرو را برجسته می کند. این مزایا عبارتند از: برش دقیق و تمیز، تطبیق پذیری در برش طیف گسترده ای از مواد، فشرده بودن، پردازش سریع، نتایج با کیفیت بالا و توانایی حکاکی مواد در یک عملیات واحد.

تفاوت برش لیزر گالوانیزه توسط گاز اکسیژن و یا نیتروژن

تفاوت برش لیزر گالوانیزه توسط گاز اکسیژن و یا نیتروژن

انتخاب گاز کمکی مناسب در برش لیزر گالوانیزه، نقشی حیاتی در کیفیت، سرعت و هزینه فرآیند ایفا می‌کند. در این مقاله، به بررسی تفاوت‌های برش لیزر گالوانیزه با گازهای کمکی اکسیژن و نیتروژن و چالش‌های برش با اکسیژن می‌پردازیم.

برش لیزری به عنوان یک فرآیند برش بدون تماس

برش لیزری به عنوان یک فرآیند برش بدون تماس

برش لیزر یک فرآیند برش است که با آن می توان مواد خام فلزی و غیرفلزی را با ضخامت های مختلف برش داد. این در اطراف یک پرتو لیزر است که هدایت می شود، شکل می گیرد و بسته می شود. هنگامی که به قطعه کار برخورد می کند، ماده تا حدی گرم می شود که ذوب یا بخار می شود. در این فرآیند، کل توان لیزر روی یک نقطه متمرکز می شود که قطر آن اغلب کمتر از نیم میلی متر است. اگر گرمای بیشتری به این ناحیه وارد شود که بتواند از طریق رسانش گرما دفع شود، پرتو لیزر به طور کامل به مواد نفوذ می کند - فرآیند برش آغاز شده است. در حالی که سایر فرآیندها شامل استفاده از ابزارهای در مقیاس بزرگ با قدرت بسیار زیاد بر روی ورق فلز است، پرتو لیزر بدون هیچ گونه تماسی کار خود را کامل می کند. به این ترتیب ابزار دچار سایش نمی شود و هیچ گونه تغییر شکل یا آسیبی به قطعه کار نمی رسد.

چرا از برش لیزری استفاده کنیم

چرا از برش لیزری استفاده کنیم

برش لیزری مزایای خاصی نسبت به برش پلاسما دارد زیرا این فرآیند دقیق تر است و انرژی کمتری را هنگام برش ورق های فولادی و آلومینیوم مصرف می کند. علاوه بر این، جدیدترین دستگاه های لیزر فیبر ما، مانند دستگاه 6 کیلووات ما، اکنون در توانایی خود برای برش مواد ضخیم به دستگاه های پلاسما نزدیک شده اند. سطوح دقیق و کیفیت لبه به دست آمده با دستگاه های برش لیزری بهتر از روش های برش سنتی است، زیرا پرتو لیزر در طول فرآیند برش لیزر فرسوده نمی شود.

مزایای استفاده از برش لیزری

مزایای استفاده از برش لیزری

ماشین برش لیزر دامنه ی کاربرد وسیعی در برش های ظریف و دقیق تا برش کاری های با توان بالا و ورق  های ضخیم دارد. باکمک آن می توان طیف وسیعی از مواد را برش کاری نمود مانند: فلزات، پلیمرها، چوب و حتی شیشه. مواردی که استفاده از ماشین لیزررا بعنوان یک روش مطلوب جهت برش مواد تبدیل نموده اختصاراً به شرح زیر است:

درباره‌ی نویسنده
من احسان قضایی دانش آموخته رشته ی کامپیوتر از سال 1383 شروع به کار لیزر در زمینه تبلیغات توسط دستگاه لیزر تروتک ساخت کشور اتریش و از سال 1392 تا به امروز به صورت تخصصی طراحی و تولید قطعات فلزی توسط دستگاه های برش لیزر برند محبوب بیسترونیک ساخت کشور سوییس فعالیت دارم.
مسلط به نرم افزارهای اتوکد-کرل دراو-سالید ورک-راینو-بای سافت
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...