برش لیزر یک فرآیند برش است که با آن می توان مواد خام فلزی و غیرفلزی را با ضخامت های مختلف برش داد. این در اطراف یک پرتو لیزر است که هدایت می شود، شکل می گیرد و بسته می شود. هنگامی که به قطعه کار برخورد می کند، ماده تا حدی گرم می شود که ذوب یا بخار می شود. در این فرآیند، کل توان لیزر روی یک نقطه متمرکز می شود که قطر آن اغلب کمتر از نیم میلی متر است. اگر گرمای بیشتری به این ناحیه وارد شود که بتواند از طریق رسانش گرما دفع شود، پرتو لیزر به طور کامل به مواد نفوذ می کند - فرآیند برش آغاز شده است. در حالی که سایر فرآیندها شامل استفاده از ابزارهای در مقیاس بزرگ با قدرت بسیار زیاد بر روی ورق فلز است، پرتو لیزر بدون هیچ گونه تماسی کار خود را کامل می کند. به این ترتیب ابزار دچار سایش نمی شود و هیچ گونه تغییر شکل یا آسیبی به قطعه کار نمی رسد.

تمام مواد رایج در فرآوری صنعتی - از فولاد گرفته تا آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، ورق های فلزی غیرآهنی، تا مواد غیرفلزی مانند پلاستیک، شیشه، چوب یا سرامیک - را می توان با خیال راحت و با کیفیت بالا برش داد. لیزر ضخامت های بسیار متفاوت ورق از 0.5 تا بیش از 30 میلی متر را می توان با استفاده از ابزار برش داد. این محدوده مواد بسیار گسترده، لیزر را به ابزار برش برتر برای بسیاری از کاربردها در زمینه فلزات و غیر فلزات تبدیل می کند.

اشعه ی متمرکز لیزر فقط محیطی را که باید برشکاری انجام شود را تحت حرارت قرار می دهد و مابقی محیط قطعه کار تحت حرارت و یا استرس قرار نگرفته و محیط مذاب برش فقط به قسمت برخورد اشعه محدود می شود به این معنی که خط برش بر روی قطعه ی فلزی به سختی از قطر لیزر بزرگتر و یا حتی یکسان است

لبه های برش با کیفیت بالا با پالس های فوق کوتاه

لیزرهای پالس اولترا کوتاه تقریباً هر ماده ای را به سرعت تبخیر می کنند که تأثیر گرما قابل تشخیص نیست و در نتیجه لبه های برشی با کیفیت بالا را بدون بیرون ریختن مواد ذوب شده ایجاد می کند. این باعث می شود لیزرها برای ساخت پیچیده ترین محصولات فلزی مانند استنت برای فناوری پزشکی ایده آل باشند. در صنعت نمایشگر، لیزرهای پالس فوق کوتاه، شیشه های سخت شده شیمیایی را برش می دهند.